blockchain

ICO – Initial Coin Offering

Blockchain namieszał w wielu branżach, wliczając w to rynek inwestycyjny. ICO czyli Initial Coin Offering jest alternatywą poważnie zagrażającą innym formom finansowania jak fundusze inwestycyjne czy klasyczny crowdfunding. Czym dokładnie jest ICO?

ICO (Initial Coin Offering) to forma zbierania funduszy za pomocą kryptowalut.

Brzmi intrygująco? 😉

ICO jest nową formą crowdfundingu. I to właśnie od wytłumaczenia tego zagadnienia wyjdę.

Crowdfunding

W skrócie: crowdfunding polega na finansowaniu przedsięwzięć przez społeczność, która chce wesprzeć projekt (mniej lub bardziej bezinteresownie).

Przeanalizujmy przykład. Programista wpada na ciekawy pomysł na grę komputerową.

Realizacja takiego projektu jednak trochę kosztuję, sfinansowanie produkcji z własnej kieszeni w tym przypadku odpada.

Trudno byłoby znaleźć firmę, która zainwestowałaby w projekt człowieka bez doświadczonego zespołu.

I tutaj z pomocą przychodzi społeczność, która dużo optymistyczniej reaguje na samą ideę, która jest w stanie wyłożyć pieniądze, aby dany projekt się udał, również po części dla ich własnego dobra czy przyjemności jak właśnie w przypadku gry.

Z pomocą przy takich zbiórkach przychodzą takie portale jak kickstarter, indiegogo czy polakpotrafi. Pobierając pewien procent pozwalają na przeprowadzenie zbiórki funduszy na konkretny cel.

Twórca zbiórki określa ile pieniędzy potrzebuje i co zostanie wykonane przy zebraniu konkretnej kwoty.

Pomysłodawca ustawia również progi wsparcia. Są to zdefiniowane kwoty, którymi można wspierać projekt. Za wpłacenie kwoty z danego progu przewidziane są nagrody, proporcjonlane do wpłaconej kwoty.

Trzymając się naszego przykładu z grą: za wpłacenie 5$ nazwisko wspierającego może znaleźć się w napisach końcowych gry, przy wsparciu równym 30$ będzie można pomóc twórcy stworzyć misję w grze, a przy 300$ jedna z postaci zostanie nazwana na cześć donatora.

ICO a crowdfunding

ICO jest pewnego rodzaju crowdfundingiem. W tym modelu startupy pozyskują pieniądze właśnie od społeczności, a nie od funduszy inwestycyjnych.

crowdfunding

Różnica polega na tym, że zamiast umieszczać akcję na platformie crowdfundingowej, emitują oni własne tokeny.

Firma tworzy pewnego rodzaju kryptowalutę.

Whitepaper ICO

Przed emisją tokenów tworzony i publikowany jest whitepaper, który pełni rolę planu biznesowego.

ico whitepaper

Whitepaper jest tym, czym prezentacja biznesowa (tzw pitch deck) przedstawiany przy spotkaniach z inwestorami.

Dokument opisuje istniejący problem oraz sposób, w jaki dana firma go rozwiązuje.

Przedstawiany jest w nim również zespół oraz ścieżka rozwoju. Twórcy określają na co przeznaczą zebrane środki.

W dokumencie opisane jest również jak długo cała akcja zbierania funduszy potrwa, ile tokenów zostanie wymeitowanych, jak można je zakupić oraz ile z nich twórcy zostawią sobie.

Tokeny

Najważniejsze w całym procesie zbierania funduszy są tokeny.

ethereum coin

Po emisji tokeny trafiają do sprzedaży. Zazwyczaj jest ich ograniczona liczba a ich cena zmienia się dynamicznie.

Kupujący traktują tokeny jako inwestycją. Liczą, że ich cena diametralnie wzrośnie gdy wspierana firma wejdzie na rynek i odniesie sukces.

ICO vs giełda vs fundusz inwestycyjny

Być może to co pisałem o tokenach wydało Ci się podobne do giełdy. To bardzo dobre skojarzenie.

Initial Coin Offering jest odpowiednik giełdy w świecie kryptowalut.

Zamiast akcji kupujesz tokeny, których cena również zmienia się dynamicznie, a liczba jest także ograniczona.

Nawet sama nazwa Initial Coin Offering nawiązuje do giełdowego IPO (Initial Public Offering) czyli do sytuacji, w której firma po raz pierwszy publicznie oferuje zakup udziałów w spółce.

Oba wymienione sposoby zdobywania funduszy są publiczne i otwarte na wszystkich. Jeden i drugi sposób przygotowany jest na przyjęcie wielu różnych inwestorów.

gielda

To właśnie różni ICO i IPO od pozysykiwania środków od funduszy inwestycyjnych. Proces zdobywania pieniędzy od funduszy nie jest otwarty, firma zazwyczaj z funduszem kontaktuje się bezpośrednio.

Co więcej, inwestorów jest znacznie mniej. Początkowo naczjęściej jest to jedynie jeden inwestor, może być ich więcej w przypadku dalszych rund.

W czym emisja tokenów jest lepsza od emisji akcji giełdowych bądź funduszy inwestycyjnych?

Prosta spółka akcyjna a ICO

W czerwcu 2019 roku sejm uchwalił ustawę wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną (PSA). Jest to rodzaj działalności gospodarczej skierowany głównie do startupów działających na niepewnych rynkach (np fintech).

Nowy rodzaj spółki wprowadza takie ułatwienia jak minimalny kapitał równy 1zł, szybka rejestracja elektroniczna czy zmiany ułatwiające emisję i umorzenia akcji.

Wprowadzono również elektroniczny rejestr akcjonariuszy. Według przepisu może mieć on formę formę rozproszonej i zdecentralizowanej bazy danych co zdecydowanie jest opcją na wykorzystanie technologii blockchain.

blockchain

Co prawda możliwość tokenizacji akcji nie jest jeszcze uregulowana prawnie, jednak jak widać po powyższym zapisie rząd idzie w dobrą stronę jeżeli chodzi o przyswajanie nowoczesnych rozwiązań.

Zalety emisji tokenów

Pierwsza zaleta wynika z różnic między akcjami a tokenami. Kupując akcje danej firmy stajemy się jej współwłaścicielem. Mając już jedną akcję można uczestniczyć w obradach i głosowaniach w spółkach.

Posiadanie tokenów firmy nie daje żadnych dodatkowych możliwości. Dla firmy gromadzącej fundusze jest to znacznie lepsza sytuacja, gdyż mogą prowadzić biznes tak jak chcą.

Emitując tokeny firma ma bardzo wielu inwestorów. Korzystając z pieniędzy funduszu inwestor jest jeden, lub jest ich maksymalnie kilku. W takiej sytuacji problemy inwestora są problemami Twojej firmy.

Posiadanie tak wielu procent udziałów przez jeden podmiot może również rodzić konflikty co do sposobu prowadzenia firmy.

Emisja tokenów również eliminuje konieczność wystąpowania tzw „podmiotów trzecich”. Kupując akcje na giełdzie musimy skorzystać z usług maklerskich. Przy ICO takiej potrzeby nie ma.

Ile pieniędzy można tak zebrać?

Jak to się mówi „sky is the limit” 😉

Emisja tokenów pozwala firmie zabrać naprawdę imponujące fundusze w bardzo krótkim czasie.

Trudno podać konkretne przedziały, można jednak spojrzeć wstecz na historię innych firm. A jest co oglądać 🙂

Projekt EOS emitując tokeny zebrał 4,2 MILIARDA dolarów. Telegram może pochwalić się również godną podziwu kwotą 1,7 mld dolarów.

Nawet kryptowaluta Wenezueli stworzona jako opcja poprawy sytuacji kraju w obliczu hiperinflacji zebrała 735 mln dolarów. Token ten przez krytyków uznawany jest jednak za oszustwo.

Warto również zwrócić uwagę na projekt Ethereum, który w 2014 roku zebrał 18,3 mln dolarów. Projekt ten jest o tyle ciekawy, że to właśnie dzięki niemu ICO tak się rozwinęło, ale o tym przeczytasz dalej.

Warto również zwrócić uwagę jak duże zwroty z inwestycji osiągały niektóre tokeny.

Projekt NXT niektórym szczęściarzom pozwolił uzkysać zwrot z inwestycji równy 1,265,555%, zaś projekt IOTA przyniósł imponujące 424,084% stopy zwrotu.

Jak kupić tokeny?

Kupno tokenów z początku może wydawać się całkiem skomplikowane. Najczęściej bowiem tokeny kupujemy za inną kryptowalutę jak bitcoin czy ethereum(a konkretnie ether), a nie euro czy dolary.

Do dokonania zakupu kryptowalut potrzebujesz portfela, który pozwala na ich przechowywanie.

Instrukcje zakupu wyemitowanych tokenów możesz znaleźć w tym artykule.

Technologia – blockchain

Wybuch popularności ICO nastąpił po wybuchu popularności technologii Blockchain w przypadku rozwiązań biznesowych.

Sukces tej formy zdobywania funduszy wynika z tego, że wdraża on wszystkie zalety zapewniane przez technologię Blockchain – decentralizację czy wyeliminowanie potrzeby występowania osób trzecich przy transakcjach.

O zaletach tej technologii możesz przeczytać w moim artykule pt. Blockchain.

Dużą rewolucją w tym zakresie okazał się projekt Ethereum.

ethereum

Pozwolił on na stworzenie własnych tokenów bez potrzeby programowania całej infrastruktury blockchainowej.

Pozwala to znacznie przyspieszyć proces zbierania funduszy i skupić się promowaniu akcji crowdfundingowej.

Oszustwa

Technologia blockchain kojarzy się z bezpieczeństwem, jednak inwestycje w ICO do 100% bezpiecznych nie należą.

Co prawda prawie żadna inwestycja nie daje pewności co do zwrotu kapitału, jednak w przypadku kupna tokenów jesteśmy jeszcze bardziej nastawieni na celowe oszustwa.

Prawo zwykle nie jest w stanie nadążyć za technologią. Tokenizacja nie jest jeszcze uregulowana prawnie. Ta luka w prawie dostarcza oszustom możliwości działania.

Były przypadki, w których firma po zebraniu funduszy po prostu zapadały się pod ziemie z zebranymi pieniędzmi.

Przed inwestycją w tokeny dobrze sprawdź zespół tworzący firmę, dokładnie przeczytaj whitepaper. Więcej o zabezpieczeniu się przed oszustwami możesz przeczytać tutaj.

Podsumowanie

ICO jest zupełnie nową formą zdobywania funduszy na rozwój firmy, którą na pewno warto się zainteresować.

W stosunkowo krótkiej historii tej metody mogliśmy już zaobserwować naprawdę spektakularne sukcesy firm zbierających tak fundusze, a branża ta zdaje się coraz bardziej rozwijać.

Stale powstają nowe startupy ułatwiające tworzenie własnych tokenów bądź budowanie aplikacji opartych o blockchain.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi materiałami, polub nasz fanpage na Facebooku:

https://www.facebook.com/kamil.kwapisz.python

Dodatkowe materiały

Dzięki, że dotarłeś do tego momentu! 😉

Napisz proszę co sądzisz o tej formie zdobywania funduszy. Czy myślisz, że startupy częściej i chętniej sięgać będą po narzędzia do emisji tokenów niż wsparcie od funduszy inwestycyjnych?

Pozdrawiam Cię serdecznie!

Kamil Kwapisz

Tagged , , ,