Site icon Kamil Kwapisz

Jaki język wybrać oraz jak zacząć przygodę z Pythonem

Gdy mój brat po raz pierwszy pokazał mi grę Quake III Arena nie wiedziałem jak bardzo wciągnie mnie dzieło studia id Software. Po wielu godzinach oglądania jak z wirtualnymi przeciwnikami rozprawiają się inni mogłem wreszcie usiąść do gry i spróbować swoich sił na tytułowej arenie. Jednak zamiast wejść w wir walki i cieszyć się świetną rozgrywką ja przypadkowo odkryłem menu wyboru postaci, w którym spędziłem najwięcej czasu. Przesiedziałem długie godziny wybierając postać, której w trakcie gry nie dało się nawet zobaczyć. Podobnie sytuacja wyglądała w innej świetnej grze – Diablo 2. Fascynowałem się animacjami postaci i zastanawiałem, z pomocą którego bohatera powinienem stawić czoła złu.

Niestety początek programistycznej przygody wielu śmiałków wygląda właśnie tak. Spędzamy godziny wybierając język, framework i IDE (do którego oczywiście trzeba dobrać odpowiednią paletę kolorów), zamiast po prostu zacząć programować. Mnogość wyboru bywa przytłaczająca, a pytanie „jaki język wybrać na początek?” jest chyba jednym z popularniejszych jakie pojawia się na blogach i kanałach związanych z programowaniem 😉 Dla wszystkich, którzy są znudzeni odpowiedziami „obojętnie” mogę polecić stronę, którą kiedyś podlinkowano na jednej z programistycznych grup, która może pomóc Wam dokonać wyboru – https://jaki-jezyk-programowania.pl

Ja nie miałem problemów z wyborem, gdyż początek mojej drogi programistycznej był nadzorowany przez mojego o 10 lat starszego brata, któremu jestem bardzo wdzięczny za wprowadzenie mnie w ten świat 😉 Tematem zainteresowałem się już w gimnazjum. Brat był wtedy studentem informatyki, więc poprosiłem go o nauczenie mnie czegoś fajnego. Zaczęliśmy od HTMLa, po czym płynnie przeszliśmy do nauki PHP. Już na początku liceum zacząłem myśleć o maturze z informatyki, dlatego też porzuciłem PHP aby lepiej skupić się na programowaniu w C++. W drugiej klasie brat pokazał mi Pythona, który od razu mnie zainteresował. Po przerobieniu poradnika CodeAcademy chciałem od razu przeskoczyć na wyższy poziom i zacząłem oglądać poradnik o robieniu strony przypominającej Kickstarter. Gdy zobaczyłem niezrozumiałe dla mnie polecenia wykonywane w CMD przeraziłem się i stwierdziłem, że jest to za trudny język na dany moment. Jak pewnie wiecie, byłem w dużym błędzie, gdyż Python jest jednym z bardziej przystępnych języków ze względu na jego składnię najbardziej zbliżoną do języka angielskiego. Przez większość liceum uczyłem się więc jednocześnie Pythona i C++. Z perspektywy czasu tego nie żałuję, gdyż Python był po prostu przyjemną odskocznią od zadań maturalnych pisanych w Cpp.

Jeżeli jako pierwszy język do nauki wybierzecie Pythona to chciałbym podzielić się z Wami źródłami, które znalazłem i zweryfikowałem podczas własnej nauki.

Materiały w formie wideo:

Materiały w formie tekstowej:

Książki:

Sam nie jestem fanem nauki prograwmowania z książek, dlatego też nie jestem w stanie polecić ich zbyt wiele.

Podcasty:

Materiały materiałami, nie wolno jednak zapominać, że programowania najlepiej uczymy się… programując! Obejrzyjcie więc kilka poradników a następnie bez strachu i z wiarą w siebie „wskoczcie” w kod i spróbujcie stworzyć coś sami. Gdy napotkacie problem, którego nie dacie rady pokonać sami – googlujcie! Ważną umiejętnością programistyczną jest zadawanie dobrych pytań, które przybliżają do rozwiązania. Wykorzystajmy dobra technologiczne które mamy, cały czas podziwiając programistów Google czy stackoverflow, którzy tak łatwo nie mieli 😉

Dajcie znać z jakich źródeł Wy uczyliście się programowania oraz od jakiego języka zaczynaliście swoją przygodę 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi materiałami, polub nasz fanpage na Facebooku:

https://www.facebook.com/kamil.kwapisz.python
Exit mobile version