web scraping

Jak działają boty Google? Web crawling

Jak działają boty Google? web crawling

Każdego dnia internet przemierzany jest przez tysiące botów, głównie firmy Google. Jak działają takie boty? W jaki sposób widzą strony internetowe i jak się po nich poruszają? Jak dużo jest botów w internecie?

Czym jest bot?

Bot to program komputerowy, który w sposób zautomatyzowany wykonuje pewne zadania w internecie.

Głównym powodem tworzenia botów jest automatyzacja procesów i polepszenie ich skalowalności. Praca, która wykonana manualnie zajmie godzinę, wykonana przez boty może zająć 5 minut.

Jak działają boty Google?

Web crawlery stworzone przez Google nazywane Googlebot wykonują proces zwany crawlowaniem. Jest to czynność polegająca na odkrywaniu nowych stron, bądź aktualizowaniu stron już znanych wyszukiwarce. O crawlowaniu pisałem już tutaj.

W rzeczywistości nazwa Googlebot odwołuje się do kilku rodzajów botów:

 • Googlebot Desktop – symuluje użytkownika z komputera,
 • Googlebot Smartphone – symuluje użytkownika z urządzeń mobilnych,
 • Googlebot Video – bot przeznaczony wyłącznie do materiałów filmowych,
 • Googlebot Images – bot przeznaczony do zdjęć, indeksujący zdjęcia w Google Grafika,
 • Googlebot News – bot przeznaczony do newsów.

Bota Google możemy rozpoznać po nagłówku HTTP user-agent oraz adresie IP.

Googlebot na początku każdego procesu crawlowania tworzy listę linków, które ma odwiedzić.

Jak Google znajduje strony?

Wyszukiwarki posiadają wiele sposób na odnajdowanie linków. Najważniejszym jest znajdowanie linków do strony na innych, wcześniej zaindeksowanych stronach. Jak pisałem w poprzednim artykule o SEO linki prowadzące do naszej strony z zewnątrz (tzw. linki przychodzące) są najważniejszym czynnikiem rankingowym.

Mapy witryny

Innym popularnym sposobem jest przeszukiwanie map strony (ang. sitemaps). Mapy te są spisem adresów URL na stronie, które mają być dostępne z poziomu wyszukiwarek. Mapa witryny pokazuje również botom wyszukiwarki w jaki sposób crawlować stronę.

sitemap kamil.kwapisz.pl
Przykład części mapy mojego bloga
sitemap.xml kamil.kwapisz.pl
Kod XML sitemapy

Sitemapy przechowują informacje o danym linku istotne z punktu widzenia wyszukiwarek takie jak data ostatniej modyfikacji, częstotliwość zmian czy ważność linku. Mapa strony powinna znajdować się w katalogu głównym, zazwyczaj jest to adres: https://kamil.kwapisz.pl/sitemap.xml

Jakich stron boty nie crawlują?

Domyślnie boty Google starają się odwiedzić każdą napotkaną stronę w internecie. Jeżeli jednak nie chcemy, aby dana strona była odwiedzana lub wolimy pozostawić ją niezaindeksowaną musimy sami poinstruować boty Google których stron nie powinny otwierać i indeksować.

robots.txt

Jednym ze sposobu blokowania ruchu botów na stronie jest stworzenie pliku robots.txt. Plik ten zawiera reguły blokujące lub zezwalające na dostęp określonego robota do danej strony.
Plik ten powinien znajdować się w katalogu głównym, podobnie jak mapa witryny.
Przykład zawartości pliku robots.txt:

Metatagi robots

Za pomocą metatagów umieszczonych w sekcji head strony internetowej możemy kontrolować zachowania robotów.

<head>
(...)<br><meta name="robots" content="nofollow"><br><meta name="googlebot" content="noindex"><br> (...) <br></head>

Dzięki tagom możemy botom wydać następujące dyrektywy:

 • noindex – nie indeksuj strony w wynikach wyszukiwań
 • nofollow – nie otwieraj linków znajdujących się na tej stronie
 • none – połączenie obu powyższych
 • notranslate – nie proponuj tłumaczeń strony
 • noimageindex – nie indeksuj obrazów znajdujących się na tej stronie
 • nosnippet – nie pokazuj w wynikach fragmentu tekstu strony
 • unavailable_after:– nie pokazuj strony w wynikach wyszukań po określonej dacie

Jeżeli chcemy botom wydać dyrektywę nieodwiedzania do konkretnego linku możemy to zrobić w następujący sposób:
<a href="http://www.example.com" rel="nofollow">link</a>

Googleboty nie odwiedzają również stron, które uznały za zduplikowane treści, dlatego też warto ich unikać na swoich stronach ;)

Boty są wśród nas

Według raportu przeprowadzonego w 2016 roku aż 51.8% użytkowników internetu stanowią boty, z czego większość to boty określane jako “złe”, które nie są pożądane na naszych witrynach.

Jakie boty chodzą po naszych stronach?

Dobre boty

Wśród dobrych botów możemy znaleźć przede wszystkim boty wyszukiwarek internetowych (Google, Yahoo, DuckDuckGo, Bing). Aktywność tych botów jest istotna, gdyż dzięki nim nasza strona może zostać umieszczana w wynikach wyszukiwarek.

Kolejnym rodzajem “dobrych” botów są tzw feed fetchers. Są to boty, które dostarczają zawartość strony do aplikacji mobilnych i webowych. Wśród njapopularniejszych programów tego typu znajdziemy boty aplikacji mobilnej Facebooka, Androida czy Apple.

Po naszych stronach bardzo często chodzą również crawlery różnych firm zajmujących analizą stron. Mogą to być boty badające między innymi linki zewnętrzne, słowa kluczowe, czy też linkowanie wewnętrzne strony. Przykładami firm tak badających strony mogą być uncrawled.com, ahrefs, SEMrush czy Brand24.

Złe boty

Prawie 25 % ruchu w internecie stanowią boty podszywające się pod normalnych użytkowników. Boty te starają się upodobnić do użytkowników przeglądarek za pomocą zmiany nagłówka user-agent, sposobu przechowywania plików cookies czy nawet obsługi kodu JavaScript.
Głównym celem botów tego typu są ataki DDoS, których zadaniem jest doprowadzenie do przeciążenia serwera.

Innymi niechcianymi botami na naszej stronie są narzędzia hackerskie. Bardzo często hackerzy tworzą boty szukające słabych punktów na stronach internetowych, które mogą być furtką do przeprowadzenia ataku.

Jednym z najbardziej znienawidzonych botów są spamery. Są to programy stworzone w celu rozpowszechniania niechcianych i nachalnych treści reklamowych. Boty przechodzą po forach, blogach i portalach pozostawiając treść z reklamą.

Przykład spamu na moim blogu

Za niechciane boty często uważane są również scrapery. Są to programy masowo pobierające treści ze strony internetowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi materiałami, polub nasz fanpage na Facebooku:

https://www.facebook.com/kamil.kwapisz.python

Źródła i dodatkowe materiały

Tagged , , , ,

About Kamil Kwapisz

Od lat zajmuję się web scrapingiem i tworzeniem aplikacji w Pythonie.
View all posts by Kamil Kwapisz →

6 thoughts on “Jak działają boty Google? Web crawling

 1. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że strona zgłoszona przez Google search console również będzie przeskanowana przez roboty Google. Tak samo inicjujac odpowiednią funkcję w search console istnieje możliwość wymuszenia crawlowania dowolnego adresu url przez roboty

 2. No ale nie napisałeś finalnie jak działają boty Google. Opisałeś podział, jak znajdują linki i jakie są dobre i złe a jakie mechanizmy stoją za crawlingiem (czyli najważniejsza kwestia) nie zostało poruszone.

  1. Zadaniem tego artykułu było wyjaśnienie kwestii działania botów Googla od strony osoby zajmującej się stroną internetową, która na dobrą sprawę z tych botów poniekąd korzysta :) O mechanizmach crawlowania planuję osobny wpis :)

   Niestety poznanie mechanizmów stojących akurat za botami Googla nie będzie takie proste, gdyż Google o tym za bardzo nie mówi. Mając logi serwera można oczywiście przeprowadzać różne testy, które pozwolą poznać sposób, w jaki boty Googla crawlują strony, jednak to już zadanie bardziej dla ekspertów SEO niż programistów.

 3. Mnie ciekawi jak się takiego bota wypuszcza do internetu i jak on funkcjonuje?
  Czy jest jakiś sposób na unicestwienie tych złych botów? Czy będzie na to sposób w niedalekiej przyszłości?
  A jeśli tak to z czym się to będzie wiązało?
  Dzięki 🙂.

  1. Dzięki za komentarz!

   Właściwie wszystkie boty po prostu uruchamia się jako konkretny skrypt na serwerze (mówiąc w dużym skrócie), który włączany jest w określonym czasie (lub działa cały czas). Nie różni się to od klasycznego web scrapingu, oczywiście oprócz skali i celu takiego bota.

   O odróżnianiu botów pisałem trochę we wpisie Bany w Web Scrapingu, do którego zachęcam :)

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *